موزه ایران باستان

 

از مهم ترین موزه ها می توان به موزه های علوم و تاریخ طبیعی، موزه های مردم شناسی، موزه های فضای باز، کاخ موزه ها و اشاره کرد اما یکی از معروف ترین و پرطرفدارترین نوع موزه ها، موزه های باستان شناسی هستند که می توان گفت در اکثر شهرهای بزرگ و با قدمت دنیا، یک نمونه از آن ها ساخته شده است. تیم حرفه ای 021 مبله اولین در اجاره روزانه آپارتمان مبله و اجاره آپارتمان مبله در تهران به قدیمی ترین موزه رسمی کشور رفته تا از گنجینه های تاریخی و باستانی کشور عزیزمان بازدید نماید.

موزه ایران باستان اولین و بزرگ ترین موزه باستان شناسی و تاریخ ایران می باشد. این موزه که اولین موزه رسمی ایران نیز می باشد، ساخت آن در سال 1313 هجری شمسی به دستور رضا شاه توسط مهندس معمار فرانسوی، اندره گدار شروع شد و در سال 1316 هجری شمسی به اتمام رسید.

موقعیت موزه ایران باستان

موزه ایران باستان در خیابان امام خمینی، مجموعه تاریخی باغ ملی، نبش خیابان پروفسور رولن و خیابان سی تیر واقع شده است. به وسیله تاکسی،خودرو شخصی و ایستگاه مترو میدان حسن آباد و امام خمینی می توان به این موزه ملی دسترسی داشت.

موزه ایران باستان

معماری موزه ایران باستان

زیربنا موزه ۲,۷۴۴ متر مربع و بنای موزه حدود ۱۱,۰۰۰ متر مربع است. ساختمان اصلی موزه سه طبقه می باشد. شاید در زمانی که این طرح به گدار واگذار شد، گدار معمار اصلی موزه در مورد ایده معماری موزه از معماری ساسانی الهام گرفته است.

معماری موزه در واقع مکعب مستطیلی می باشد که دارای سه بخش می باشد، فضای ورودی، فضای نمایش اشیا و فضای اداری.

گسترش کاوش‌های باستان شناختی و ازدیاد روز افزون آثار در موزه ملی ایران، موجب شد که این موزه طی چند مرحله، گسترش کمی و کیفی، علاوه بر تعویض ویترین‌های موزه، نوسازی سیستم گرمایشی و سیستم برقی موزه، واحدهایی تحت عنوان انبار و گنجینه در زیر موزه، ساخته شد.

موزه ایران

گنجینه و آثار موزه ایران باستان

آثار مربوط به دوران مختلف پیش از تاریخ، تاریخی و اسلامی ایران همه و همه در موزه ایران باستان قرار دارند همچنین قدیمی‌ترین اثری که نشانگر حضور انسان در فلات ایران حدودا در هشتصد هزار سال پیش است نیز در این موزه نگهداری می‌شود. موزه ملی ایران همواره در انجام مسئولیت خطیر خود برای معرفی بهتر این تمدن عظیم گام برداشته است و در این ارتباط برگزاری نمایشگاه‌های مختلف داخلی و خارجی، چاپ بورشور، بولتن، کاتالوگ و غیره را سرلوحه فعالیت‌های خود قرار داده‌ است.

در شکل زیر نمونه هایی از آثار باستانی و تاریخی در این موزه را مشاهده می نمایید.

 

021Moble ارائه دهنده سرویس آنلاین رزرو آپارتمان مبله

خواندن 381 دفعه

نظر خود را ثبت کنید

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

طراحی و توسعه :نونگار پردازش
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت