جاذبه های استان یزد

 یزد در یکی از استان های مرکزی و کویری ایران قرار دارد که یکی از بهترین شهرهای خشتی جهان است که نام آن در سازمان یونسکو به ثبت رسیده و از آن به عنوان یک شهر بین المللی یاد می شود.

یزد از شهرهای تاریخی ایران است که به شهر بادگیرها، عروس کویر، دار العلم و شهر دوچرخه‌ها شهرت دارد و به عنوان اولین شهر خشتی دنیا و دومین شهر تاریخی جهان شناخته شده است. یزد، نامی است که به عنوان نخستین شهر ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. گردشگران می توانند با اجاره آپارتمان مبله یا اجاره روزانه آپارتمان مبله به این شهر تاریخی سفر کنند و با اسکان در اقامتگاه دلخواه (خانه یا آپارتمان مبله) خود از زیبایی های این شهر نهایت لذت را ببرند.

 yazd

بافت تاریخی شهر یزد با مساحتی در حدود ۸۰۰ هکتار گسترده‌ترین و اصولی ترین بافت تاریخ ایران محسوب می شود و  به عنوان دومین بافت خشتی دنیا و دست نخورده ‌ترین بافت تاریخی کشور در فهرست آثار ملی نیز به ثبت رسیده است.

بعد از راه یافتن یزد به فهرست یونسکو و ثبت جهانی این شهر، اهمیت این شهر بیش از پیش افزایش یافت و توجه گردشگران و مسافرین زیادی به آن جلب شد. در این مقاله تیم 021 مبله متبحر در اجاره سوئیت مبله قصد دارد مهمترین جاهای دیدنی شهر یزد را معرفی نماید.

مسجد جامع یزد

 yazd1

مسجد جامع یزد یکی از شاهکارهای تاریخی ایران بوده که در هر گوشه و کنار آن، یادگارهایی از دوران گوناگون تاریخ می باشد و به شیوه یک ایوان در دل کویر است. در طی حدود ۱۰۰ سال و سه دوره بنا شده‌است. مسجد جامع در ضلع غربی خیابان امام خمینی و یکی از محله‌های قدیمی این شهر، قرار دارد.  

آتشکده یزد

 yazd2

آتشکده یزد یکی از نیایشگاه های زرتشتیان است. در دوران پهلوی اول ساخته شده و مکان بسیار مقدسی برای زرتشتیان است. این مکان با نام آتشکده وَرهُرام نیز شناخته می شود و آتش مقدس ورهرام در آن قرار دارد.

باغ دولت آباد

 yazd3

باغ دولت‌ آباد یزد یکی از 9 باغ ایرانی است که نامش در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. شهرت بین المللی دارد. بلندترین بادگیر جهان در آن قرار دارد و از نظر معماری، بسیار ارزشمند است.

مجموعه میدان امیرچخماق

 yazd4

میدان امیرچخماق مهم ترین میدان یزد اس. مجموعه امیرچخماق یزد شامل بازار، تکیه، مسجد و دو آب‌انبار که قدمت‌شان به دوره تیموریان می‌رسد. این میدان یکی از شاخص ترین مجموعه های تاریخی و گردشگری در یزد شناخته می شود.

در مقالات بعدی دیگر جاهای دیدنی و تاریخی شهر یزد معرفی می گردد. 

 

خواندن 297 دفعه

نظر خود را ثبت کنید

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

طراحی و توسعه :نونگار پردازش
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت